Esmalt tuli leida jalanõudega võimalikult sarnane materjal. Käisin kangapoes Abakhan, kus müüja abiga sai välja valitud tükk seemisnahka. Kuna seemisnahale määritavad niiskuskaitsevahendid ei sobi, siis osalesid võistluses vaid pihustatavad vahendid.

Suurest nahatükist lõikasin kümme väiksemat – igale pihustatavale niiskustõrje vahendile üks, ning üks, millele ei lase üldse niiskuskaitset peale. Moodustus järjekord:

  1. Niiskuskaitseta nahariba
  2. Collonil Waterstop Reloaded (7 eurot)
  3. Collonil Protect & Care (8,81 eurot)
  4. Ecco (9,90 eurot)
  5. Salamander Combi Care (6,30 eurot)
  6. Collonil Carbon Pro (9,81 eurot)
  7. Collonil Waterstop + UV Protection (6,51 eurot)
  8. Salamander Universal SMS (6,95 eurot)
  9. Collonil Vario Spray (4,81 eurot)
  10. Colonil Nano Pro (9,81 eurot)

Niiskuskaitse pihustasin naharibadele Postimehe rõdul ning lasin veidi üle poole tunni kuivada. See järel tõin need tuppa ja ootasin veel kümme minutit. Selle aja sees oli näha, et peaaegu kõik naharibad olid veidi tumedamaks tõmmanud. Eriti tumedaks olid läinud nahatükid, millele sai pihustatud vahendeid Collonil Carbon Pro ja Salamander Universal SMS.

Väikesed plekid olid tekkinud Collonil Waterstop Reloaded ja Collonil Protect & Care niiskuskaitsega pihustatud nahatükkidel. Kõige viisakamad nägid välja nahatükid, millele oli lastud Ecco, Salamander Combi Care ja Collonil Vario Spray niiskuskaitset. Nahatükile, millele oli lastud Colonil Nano Pro niiskuskaitset, oli tekkinud mingi kummaline valge laik.

Pärast ootamist oli aeg proovile panna nende niiskuspidavus. Selleks pritsisin kõik nahatükid korralikult veega üle, et näha kas ja kuidas niiskuskaitse toimib. Nagu võis arvata, läks ilma niiskuskaitseta nahariba üsna kohe märjaks. Üllatav oli aga, et sama märjaks läksid ka nahatükid, mille peale sai pihustatud niiskuskaitsevahendeid Ecco ja Collonil Waterstop Reloaded.

Oliiviõli sisaldava Collonil Protect & Care niiskuskaitsega töödeldud nahatükk läks küll märjaks, kuid mitte pooltki nii märjaks, kui mõni teine nahatükk, mis oli keemiaga üle tehtud.

Kõige paremini tõrjusid vett kolm Collonili toodet: Waterstop + UV Protection, Nano Pro ja Vario Spray.

KOMMENTAAR

Kuidas kasutada niiskuskaitseid?

Kaiju Thal,

OmaKinga müügiesindaja ja nahahooldusspetsialist

Kõiki aerosoolipudeleid peab enne kasutamist raputama, et osakesed seguneksid. Seejärel pihustada jalatsile umbes 20 sentimeetri kauguselt, pudelit võimalikult ühtlaselt liigutades, et ainet satuks kõikjale enam-vähem ühepalju. Pihustada tuleks niipalju, et kui käsi on jalatsi sees, siis tunnete, et läheb nagu natuke külmaks.

Pihustatavad vahendid kuivavad üldjuhul kiiresti ja tavaliselt piisab maksimaalselt poolest tunnist – siis peaks isegi kõrgema karvaga pööratud nahk kuiv olema. Pärast kuivamist võiks seemisnaha ja pööratud naha üle käia tugevama harja või spetsiaalse veluurile mõeldud harjaga, see teguviis tõstab üles lamandunud karvakesed.

Niiskusekaitsevahendid on mõeldud naha kaitsmiseks mustuse ja niiskuse vastu. Vahendid hoiavad ära koledate rantide tekke nahale.

Niiskusekaitsevahend ei hoia ära suure vihmaga jala märjaks saamist, sest tavaliselt imbub kaitstud jalatsil vesi sisse hoopis liitekohtadest ja õmbluste vahelt.

Vahendeid võiks valida selle järgi, missugust tüüpi materjalist on olemasolevad jalatsid kodus. Kui on palju erinevast materjalist jalatseid, võiks valik kalduda universaalse veekaitsevahendi poole, kui aga armastatakse ainult teatud tüüpi materjalist jalatseid, võikski valida just sellele materjalile toodetud vahendi.

Näiteks, kui lemmikud on pööratud nahast jalatsid, siis validagi toode, mis on toodetud spetsiaalselt sellele nahatüübile. Üldjuhul on niiskustõrjevahendite pudelitel kõik ilusasti kirjas, kui aga ikkagi ei oska otsustada, tasub pöörduda kingapoe müüjate juurde, kes teavad tooteid väga hästi ja saavad aidata.